Biorąc pod uwagę jak ważnym elementem życia jest jego aspekt seksualny zahamowania i problemy w tej kwestii mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu psychicznego i zmniejszonej satysfakcji życiowej. Nie oznacza to jednak że brak chęci do czynności seksualnych jest z definicji czymś patologicznym. Aseksualność, o ile nie ma negatywnego wpływu na psychikę i życie osoby, nie jest powodem podjęcia leczenia. W wielu wypadkach jednak brak zainteresowania aktywnością seksualną, niechęć lub wręcz lęk przed podjęciem takiej aktywności, jest dla osoby odczuwającej je poważnym problemem zwłaszcza jeżeli pozostaje w związku. Zahamowania seksualne mogą być powodowane przez wiele różnorodnych czynników psychologicznych, takich jak:

 

– Nieśmiałość. Osoby które maja problemy z emocjonalną ekspresją i kontaktami społecznymi mogą mieć tym silniejsze problemy w sytuacji intymnej.

 

– Przekonanie o tym, że seks jest w swej istocie czymś złym lub nieczystym. W wielu kulturach, zwłaszcza ze względów religijnych niektóre bądź wszelkie zachowania seksualne mogą być uznawane za niemoralne, co może wpływać na stosunek do seksu, nawet u osób które nie identyfikują się świadomie z takimi przekonaniami.

 

– Kompleksy odnośnie swojej fizyczności lub umiejętności seksualnych. Z uwagi na to jak ważny jest aspekt seksualny w życiu, wszelkie lęki odnośnie subiektywnie postrzeganych niedoskonałości własnej osoby w tej kwestii mogą być bardzo silne i prowadzić do unikania zbliżeń seksualnych w ogóle, lub prowadzić do wysokiego poziomu stresu podczas zbliżenia, co może prowadzić do niskiej satysfakcji, i efektu ?samospełniającej się przepowiedni?.

 

– Traumy zwiazane z nadużyciami seksualnymi z przeszłości mogą być przyczyną trwałych problemów seksualnych w późniejszym okresie życia.

 

W tym miejscu należy ponownie zaznaczyć, że nie zawsze postrzegane problemy w życiu seksualnym faktycznie nimi są. Przykładowo niższy popęd seksualny niż u partnera, nie musi oznaczać patologicznej oziębłości, a po prostu zauważalną różnicę w temperamencie seksualnym, jednak pozostającym w zupełnie naturalnych granicach. Również ze względu na nierealistyczny obraz seksu płynący z mediów, zupełnie naturalne zachowania czy temperamenty są czasem niesłusznie postrzegane jako niewystarczające, czy patologiczne.
Konsultacja z psychologiem może być pomocna w odróżnieniu życia seksualnego pozostającego w granicach normy od sytuacji wymagających terapii. W przypadku występowania przesłanek ku leczeniu, psychoterapeuta pomaga pacjentowi w zidentyfikowaniu przyczyn zahamowań, oraz ich stopniowego rozwiązywania w profesjonalnym i prywatnym środowisku gabinetu psychologicznego.

W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazy

Katarzyna Sztuka-Krzak – psycholog, psychoterapeuta

Katarzyna Sztuka-Krzak – psycholog, psychoterapeuta

Jestem psychologiem, psychoterapeutą. Ukończyłam Psychologię Kliniczną na Uniwersytecie SWPS. Jestem...

Zobacz więcej

Paulina Rozmarynowska – psycholog, psychoterapeuta

Paulina Rozmarynowska – psycholog, psychoterapeuta

Psychoterapeutka, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień  „ Nie da się zmienić...

Zobacz więcej

Anna Laskowska – psycholog, psychoterapeuta

Anna Laskowska – psycholog, psychoterapeuta

Jestem psychoterapeutą i pedagogiem. Pracuję z dziećmi w Centrum Psychoterapii „Adiuta” oraz w Przedszkolu...

Zobacz więcej

Anna Teodorowicz – psycholog, psychoterapeuta

Anna Teodorowicz – psycholog, psychoterapeuta

Jestem psychologiem i psychoterapeutą w trakcie całościowego szkolenia psychoterapeutycznego w Instytucie Analizy...

Zobacz więcej

Magdalena Borowska – psycholog, psychoterapeuta

Magdalena Borowska – psycholog, psychoterapeuta

Jestem psychologiem, psychoterapeutą, pedagogiem oraz trenerem.  Ukończyłam 5 letnie całościowe szkolenie...

Zobacz więcej

Agnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta

Agnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta

Jeśli borykasz się ze smutkiem, depresją, niestabilnym nastrojem, trudno...

Zobacz więcej