Rozpad małżeństwa lub długotrwałego związku jest jednym z najtrudniejszych wydarzeń jakie mogą nas spotkać, odmieniając całe dotychczasowe życie często w nagły i niespodziewany sposób. Jest to szczególne trudne, jeśli to druga osoba zakończyła związek i nastąpiło to niespodziewanie, ale nawet w sytuacji, gdy to my z różnych względów, decydujemy się na ten krok, nie jest to wydarzenie łatwe, również od strony psychologicznej. Niezależnie bowiem kto zainicjował ostateczną decyzję, łatwo jest poddać uczuciu porażki, czy nawet winy w związku z nieudanym kończącym się związkiem.
Rozpad związku jest szczególnie trudny, jeśli zaangażowane są w nie dzieci, co dalece komplikuje proces, i powoduje wiele emocjonalnych negatywnych konsekwencji dla zaangażowanych osób. W takiej sytuacji stoimy przed wyzwaniami, których się nie spodziewaliśmy i na które nie jesteśmy przygotowani, a w których osoby postronne, nawet nam bliskie nie zawsze mogą potrafią nam pomóc, a czasem nawet bardziej komplikują sytuację. W skrajnych przypadkach rozpad związku może oznaczać również stratę, czy odsunięcie się całej grupy do tej pory bliskich nam osób, na których pomoc liczyliśmy w przypadku życiowych i emocjonalnych problemów. Między innymi właśnie przez to w przypadku rozpadu związku, w chwili, gdy najbardziej potrzebujemy wsparcia, najtrudniej jest nam je znaleźć.
W tak trudnej sytuacji może przyjść nam z pomocą wiedza i kompetencja zawodowa osoby, posiadającej stosowny trening jak i doświadczenie, które mogą się okazać bardzo przydatne w takiej sytuacji. Psychoterapia może pomóc nam ?przepracować? trapiące nas negatywne uczucia, zaakceptować wydarzenia, które nie są pod naszym wpływem. Może również pomóc nam skoncentrować nasze myśli i uczucia na nowo, zorganizować proces odczuwania i myślenia w tych trudnych ale i przełomowych chwilach gdy nie tylko zmagamy się z nieoczekiwanymi problemami, ale też stajemy przed nowymi możliwościami, które mogą być w równej mierze niepokojące jak i budzące nadzieje.
W takich chwilach możliwość rozmowy z kompetentnym psychoterapeutą może pomóc nam okiełznać natłok nowych myśli i emocji, uporządkować swoją reakcję emocjonalną. Dzięki wsparciu łatwiejszym staje się konstruktywne przejście przez niespodziewane wyzwanie rozpadu związku, w sposób, nie ryzykując potencjalnych długich konsekwencji emocjonalnych w przypadku pozostawienia naszych negatywnych emocji bez rozwiązania.
W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.Dodaj swój gabinet do bazy
Katarzyna Sztuka-Krzak – psycholog, psychoterapeuta
Jestem psychologiem, psychoterapeutą. Ukończyłam Psychologię Kliniczną na Uniwersytecie SWPS. Jestem...
Zobacz więcejPaulina Rozmarynowska – psycholog, psychoterapeuta
Psychoterapeutka, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień „ Nie da się zmienić...
Zobacz więcejAnna Laskowska – psycholog, psychoterapeuta
Jestem psychoterapeutą i pedagogiem. Pracuję z dziećmi w Centrum Psychoterapii „Adiuta” oraz w Przedszkolu...
Zobacz więcejAnna Teodorowicz – psycholog, psychoterapeuta
Jestem psychologiem i psychoterapeutą w trakcie całościowego szkolenia psychoterapeutycznego w Instytucie Analizy...
Zobacz więcejMagdalena Borowska – psycholog, psychoterapeuta
Jestem psychologiem, psychoterapeutą, pedagogiem oraz trenerem. Ukończyłam 5 letnie całościowe szkolenie...
Zobacz więcejAgnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta
Jeśli borykasz się ze smutkiem, depresją, niestabilnym nastrojem, trudno...
Zobacz więcej