Ataki paniki to wynik oraz ekspresja bardzo silnego lęku. O ile uczucie w strachu nie jest niczym złym, a w gruncie rzeczy jest użytecznym mechanizmem obronnym wykształconym w procesie ewolucji, o tyle przez ataki paniki rozumiemy patologiczną, nadmiernie silną reakcję lękową na stosunkowo niegroźne wydarzenia (lub wręcz pojawiającą się bez żadnego realnego powodu). Tego typu ataki paniki mogą bardzo utrudniać normalne funkcjonowanie cierpiącym na nie osobom, a nawet doprowadzić do rozwoju do innych poważnych problemów psychologicznych, jak agorafobia.

 

Ataki paniki mogą zacząć pojawiać się na każdym etapie życia, ale zazwyczaj pierwsze epizody pojawiają się w okresie wczesnej dorosłości. Atak paniki zazwyczaj zaczyna się niespodziewanie i może trwać od kilku minut do ponad pół godziny. Do towarzyszących takiemu atakowi objawów należą:

  • przyÅ›pieszone bicie serca,
  • pocenie siÄ™,
  • nerwowe drżenie,
  • trudnoÅ›ci w oddychaniu, zadyszka,
  • fale gorÄ…ca,
  • nudnoÅ›ci i zawroty gÅ‚owy.

 

Po wystąpieniu pierwszego ataku paniki istnieje szansa rozwinięcia się powiązanego zaburzenia i kolejnych ataków, na co wpływ mogą mieć skłonności danej osoby (np.. neurotyzm, skłonności lękowe). Dodatkowo u osób, które doznały już ataku paniki może wykształcić się lęk przed kolejnymi atakami, w istocie przyczyniając się do ich ponownego wystąpienia. Lęk ten jest skoncentrowany na negatywnych doznaniach fizycznych kojarzonych z atakiem (jak duszność, przyśpieszone bicie serca). Odczuwanie któregoś z tych objawów może nasilić lęk (przed atakiem)  i w rezultacie do niego doprowadzić, zamykając chorego w samonapędzającym się zamkniętym kręgu ataków wzmagających lęk, i lęku powodującego ataki. Ataki paniki rozwijają się szczególnie często u kobiet, około 2-3 razy częściej niż u mężczyzn.

 

Pierwszym celem psychoterapii jest przekazanie pacjentowi informacji o jego problemie. Zrozumienie istoty i natury lęku jest pierwszym krokiem do jego przezwyciężenia. Mając możliwość omówienia swoich lęków, doznań i niepokojów w komfortowej i profesjonalnej atmosferze gabinetu psychologicznego osoba podejmująca psychoterapię zyskuje zarówno wiedzę jak i zwiększa kontrolę nad swoimi emocjami. Psycholog może również pomóc osobom cierpiącym na taki paniki poprzez naukę technik relaksacyjnych, przydatnych w przypadkach narastającego niepokoju, mogącego prowadzić do kolejnego ataku.

W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazy

Agnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta

Agnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta

Jeśli borykasz się ze smutkiem, depresją, niestabilnym nastrojem, trudno...

Zobacz więcej