Psychoza to taki stan, w którym nie wiemy, czy to co mamy przed sobÄ… to rzeczywistość, czy sen. Można powiedzieć, że codziennie przechodzimy przez psychozÄ™, a dokÅ‚adnie wtedy, kiedy coÅ› nam siÄ™ Å›ni – co nocy. Każdemu zdarza siÄ™, że jakaÅ› straszna myÅ›l przebiegnie przez jego gÅ‚owÄ™. Nie jest to jednak na tyle silne, żebyÅ›my nie mogli odróżnić, czy to tylko myÅ›l, czy to naprawdÄ™ siÄ™ dzieje. Każdy czÅ‚owiek kiedyÅ› doÅ›wiadczaÅ‚ psychozy, której nie pamiÄ™ta. ByÅ‚o to w okresie niemowlÄ™ctwa. DziaÅ‚o siÄ™ tak, że nie byÅ‚ on w stanie rozróżnić co należy do jego myÅ›li, a co jest częściÄ… Å›wiata zewnÄ™trznego. Dla przykÅ‚adu można powiedzieć, że czÅ‚owiek wtedy myÅ›laÅ‚, a dokÅ‚adnie niemowlÄ™ myÅ›laÅ‚o (jakkolwiek groteskowo to zabrzmi, tak wÅ‚aÅ›nie to dziaÅ‚a), że to ono samo stwarza zbliżajÄ…cÄ… siÄ™ wielkÄ… karmiÄ…cÄ… pierÅ›, nie bÄ™dÄ…c w stanie poradzić sobie faktem, że jest tak bardzo zależne od matki, która przychodzi go karmić. KiedyÅ› to byÅ‚a nasza rzeczywistość, i wiÄ™kszoÅ›ci z nas – jeÅ›li nie każdego. Dzisiaj brzmi to dla nas jak sen. Taki stan niemowlÄ™cia jest bardzo podobny do stanu dorosÅ‚ego czÅ‚owieka, który doÅ›wiadcza psychozy.
Niesty trud sytuacji na tym siÄ™ nie koÅ„czy. Po przebytej psychozie, osoba dorosÅ‚a, który zdaje sobie sprawÄ™ z tego, że miaÅ‚a psychozÄ™, czÄ™sto doÅ›wiadcza bardzo trudnych emocji smutku i wstydu. Po przebytej psychozie osoby, które jej doÅ›wiadczyÅ‚y, mogÄ… cierpieć na tak zwanÄ… depresjÄ™ po-psychotycznÄ…. Osoba wtedy zaczyna sobie uÅ›wiadamiać, jak mogÅ‚a zachowywać siÄ™, dziaÅ‚ać, myÅ›leć i w jaki sposób mogÅ‚a kontaktować siÄ™ z innymi. Jest to dla niej źródÅ‚o dużego cierpienia. ZakoÅ„czona psychoza może być dopiero poczÄ…tkiem drogi zdrowienia. Osoba, która „budzi siÄ™” z psychozy, konfrontuje siÄ™ z realnoÅ›ciÄ…, co wcale nie jest dla niej Å‚atwe. StojÄ… przed niÄ… wyzwania życiowe, którym musi sprostać. NiebezpieczeÅ„stwo polega na tym, że jeÅ›li nie przejdzie pomyÅ›lnie przez tÄ™ drogÄ™, może ponownie popaść w psychozÄ™, jeÅ›li rzeczywistość okaże siÄ™ zbyt trudna do zniesienia. W zwiÄ…zku z tym, psychoterapia osób po przebytej psychozie jest nie do przecenienia. Osoby majÄ…ce tendencjÄ™ do powracajÄ…cej psychozy czÄ™sto nie czujÄ…, że potrzebujÄ… psychoterapii. Niemniej jednak sÄ… one w grupie osób, które prawdopodobnie potrzebujÄ… jej najbardziej, aby zapobiec nawrotom choroby.
Tekst: Agnieszka Guzowska
W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.Dodaj swój gabinet do bazy
Agnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta
Jeśli borykasz się ze smutkiem, depresją, niestabilnym nastrojem, trudno...
Zobacz więcej