Psychoza to taki stan, w którym nie wiemy, czy to co mamy przed sobą to rzeczywistość, czy sen. Można powiedzieć, że codziennie przechodzimy przez psychozę, a dokładnie wtedy, kiedy coś nam się śni – co nocy. Każdemu zdarza się, że jakaś straszna myśl przebiegnie przez jego głowę. Nie jest to jednak na tyle silne, żebyśmy nie mogli odróżnić, czy to tylko myśl, czy to naprawdę się dzieje. Każdy człowiek kiedyś doświadczał psychozy, której nie pamięta. Było to w okresie niemowlęctwa. Działo się tak, że nie był on w stanie rozróżnić co należy do jego myśli, a co jest częścią świata zewnętrznego. Dla przykładu można powiedzieć, że człowiek wtedy myślał, a dokładnie niemowlę myślało (jakkolwiek groteskowo to zabrzmi, tak właśnie to działa), że to ono samo stwarza zbliżającą się wielką karmiącą pierś, nie będąc w stanie poradzić sobie faktem, że jest tak bardzo zależne od matki, która przychodzi go karmić. Kiedyś to była nasza rzeczywistość, i większości z nas – jeśli nie każdego. Dzisiaj brzmi to dla nas jak sen. Taki stan niemowlęcia jest bardzo podobny do stanu dorosłego człowieka, który doświadcza psychozy.
Niesty trud sytuacji na tym się nie kończy. Po przebytej psychozie, osoba dorosła, który zdaje sobie sprawę z tego, że miała psychozę, często doświadcza bardzo trudnych emocji smutku i wstydu. Po przebytej psychozie osoby, które jej doświadczyły, mogą cierpieć na tak zwaną depresję po-psychotyczną. Osoba wtedy zaczyna sobie uświadamiać, jak mogła zachowywać się, działać, myśleć i w jaki sposób mogła kontaktować się z innymi. Jest to dla niej źródło dużego cierpienia. Zakończona psychoza może być dopiero początkiem drogi zdrowienia. Osoba, która „budzi się” z psychozy, konfrontuje się z realnością, co wcale nie jest dla niej łatwe. Stoją przed nią wyzwania życiowe, którym musi sprostać. Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli nie przejdzie pomyślnie przez tę drogę, może ponownie popaść w psychozę, jeśli rzeczywistość okaże się zbyt trudna do zniesienia. W związku z tym, psychoterapia osób po przebytej psychozie jest nie do przecenienia. Osoby mające tendencję do powracającej psychozy często nie czują, że potrzebują psychoterapii. Niemniej jednak są one w grupie osób, które prawdopodobnie potrzebują jej najbardziej, aby zapobiec nawrotom choroby.
Tekst: Agnieszka Guzowska
W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.Dodaj swój gabinet do bazy
Katarzyna Sztuka-Krzak – psycholog, psychoterapeuta
Jestem psychologiem, psychoterapeutą. Ukończyłam Psychologię Kliniczną na Uniwersytecie SWPS. Jestem...
Zobacz więcejPaulina Rozmarynowska – psycholog, psychoterapeuta
Psychoterapeutka, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień „ Nie da się zmienić...
Zobacz więcejAnna Laskowska – psycholog, psychoterapeuta
Jestem psychoterapeutą i pedagogiem. Pracuję z dziećmi w Centrum Psychoterapii „Adiuta” oraz w Przedszkolu...
Zobacz więcejAnna Teodorowicz – psycholog, psychoterapeuta
Jestem psychologiem i psychoterapeutą w trakcie całościowego szkolenia psychoterapeutycznego w Instytucie Analizy...
Zobacz więcejMagdalena Borowska – psycholog, psychoterapeuta
Jestem psychologiem, psychoterapeutą, pedagogiem oraz trenerem. Ukończyłam 5 letnie całościowe szkolenie...
Zobacz więcejAgnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta
Jeśli borykasz się ze smutkiem, depresją, niestabilnym nastrojem, trudno...
Zobacz więcej