Nadwaga i otyłość jest rosnącym problemem w Polsce, wśród dzieci i dorosłych. Aż 50% Polek i 62% Polaków cierpi na tą przypadłość. W ostatnich latach szczególnie narasta ten problem wśród dzieci dotykając co czwarte z nich.
Zazwyczaj w kwestii nadwagi zwraca się uwagę na wynikające z niej problemy estetyczno-społeczne. Smukła sylwetka jest w naszej kulturze uznawana za bardziej atrakcyjną, w związku z czym osoby z nadwagą są postrzegane jako mniej atrakcyjne, co w konsekwencji może spowodować problemy w interakcjach społecznych. Dodatkowo osobom z nadwaga często przypisuje się negatywne cechy osobowości jak brak samodyscypliny czy lenistwo. Takie negatywne postrzeganie może prowadzić do problemów z poczuciem własnej wartości czy zaburzeń relacji z własnym ciałem.
Dodatkowo nadwaga może mieć poważne problemy zdrowotne jak cukrzyca lub zmiany miażdżycowe.
Nadwaga jest problemem o skomplikowanym podłożu na które mogą składać się:
- czynniki genetyczne i problemy zdrowotne (np. zaburzenia hormonalne),
- czynniki psychologiczne, jak depresja czy problemy lękowe,
- czynniki psychosomatyczne,
- czynniki społeczne, np. zwyczaje najbliższego otoczenia sprzyjające przejadaniu się.
Jednym z psychologicznych aspektów nadwagi jest związane z jedzeniem naturalne poczucie uspokojenia i stabilizacji emocjonalnej. Jeżeli dana osoba ma problemy ze stresem lub lękiem, może to prowadzić do nadmiernego przejadania się, ?zajadania stresu?. W takim przypadku zwykłe metody odchudzania mogą okazać się niewystarczające, bo wszelkie próby ograniczenia jedzenia będą powodować wzrost uczucia lęku lub stresu, a przez to wzrost apetytu na jedzenie jako ?uspokajacza? organizmu. W takim wypadku psychoterapia może znacząco pomóc w procesie odchudzania poprzez leczenie faktycznych przyczyn nadwagi, czyli nadmiernego stresu i/lub lęków oraz ich źródeł.
Nadwaga może wynikać też ze złych przyzwyczajeń żywieniowych, jak częste ?podjadanie? między posiłkami, czy nieregularne chaotyczne nawyki żywieniowe.
Konsultacja z psychoterapeutÄ… może pomóc w zwiÄ™kszeniu samokontroli i wyksztaÅ‚ceniu regularnych i konstruktywnych przyzwyczajeÅ„ żywieniowych. DÅ‚uższa psychoterapia z kolei to sposób na odnalezienie ukrytych w nieÅ›wiadomoÅ›ci przyczyn otyÅ‚oÅ›ci… bardzo możliwe, że poprzez nadwagÄ™, przejadanie siÄ™ – potencjalny pacjent chce coÅ› przekazać sobie i innym i nie umie tego inaczej wyrazić. Taka psychoterapia to dÅ‚uga i poważna praca nad sobÄ… która może w dÅ‚uższej mierze czasu polepszyć standard życia i samopoczucia.
W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.Dodaj swój gabinet do bazy
Agnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta
Jeśli borykasz się ze smutkiem, depresją, niestabilnym nastrojem, trudno...
Zobacz więcej