Chroniczny niepokój czyli zaburzenia lękowe uogólnione odróżniają się od fobii tym, że lęk jest stale obecny, bezprzedmiotowy (nie jest reakcją na określoną sytuację) i trwa długi czas. Często objawia się jako pesymistyczne wizje przyszłości swojej i bliskich, zamartwianie się, obawy, niepokoje lub poczucie zagrożenia. Pojawia się stopniowo i powoli. Samo jego natężenie jest zmienne – przy większych stresach narasta. Natomiast generalnie stale jest obecny.
Zaburzenia lękowe uogólnione charakteryzują się:
- trwającymi długimi okresami lęków, niepokoju, obaw, zamartwiania się
- zaburzeniami snu- bezsenność, częste wybudzanie się
- niepokojem fizycznym, niemożnością uzyskania relaksu, wzmożonym napięciem mięśniowym
- kołatanie serca
- nadmierną potliwością
- dolegliwości żołądkowe i mdłości
- uczucie duszności lub przyśpieszone bicie serca
- zawroty głowy
Zazwyczaj zaburzenia te towarzyszą innym zaburzeniom lękowym (dość często lękom panicznym), nadużywaniu alkoholu lub depresji. Używanie alkoholu i innych środków psychoaktywnych (w tym środków nasennych i uspokajających) zmniejsza lęk, napięcie i pomaga w odprężeniu. Jednak nadużywanie tych substancji powoduje uzależnienie i w efekcie nasila cierpienie a w konsekwencji lęk.
Większość osób z zaburzeniami lęku uogólnionego jest długo leczona przez kardiologów, lekarzy rodzinnych, gastrologów lub neurologów. Dopiero po wielokrotnych nieudanych próbach zgłaszają się do psychiatry.
Z różnych badań wynika, że lęku uogólniony z większym prawdopodobieństwem u osób, których krewni także cierpieli na różne zaburzenia lękowe. Większość badań wiąże to zjawisko raczej z transmisją lęku od rodziców niż genetyką.
Łagodniejsze nasilenie lęku uogólnionego leczy się psychoterapią, przy większym nasileniu konieczna jest także farmakologia. W tym przypadku może się pojawić problem nadużywanie leków szczególnie benzodiazepin.
Autor: Katarzyna Stefaniak
W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.Dodaj swój gabinet do bazy
Agnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta
Jeśli borykasz się ze smutkiem, depresją, niestabilnym nastrojem, trudno...
Zobacz więcej