Biorąc pod uwagę jak ważnym elementem życia jest jego aspekt seksualny zahamowania i problemy w tej kwestii mogą prowadzić do znacznego dyskomfortu psychicznego i zmniejszonej satysfakcji życiowej. Nie oznacza to jednak że brak chęci do czynności seksualnych jest z definicji czymś patologicznym. Aseksualność, o ile nie ma negatywnego wpływu na psychikę i życie osoby, nie jest powodem podjęcia leczenia. W wielu wypadkach jednak brak zainteresowania aktywnością seksualną, niechęć lub wręcz lęk przed podjęciem takiej aktywności, jest dla osoby odczuwającej je poważnym problemem zwłaszcza jeżeli pozostaje w związku. Zahamowania seksualne mogą być powodowane przez wiele różnorodnych czynników psychologicznych, takich jak:

 

– NieÅ›miaÅ‚ość. Osoby które maja problemy z emocjonalnÄ… ekspresjÄ… i kontaktami spoÅ‚ecznymi mogÄ… mieć tym silniejsze problemy w sytuacji intymnej.

 

– Przekonanie o tym, że seks jest w swej istocie czymÅ› zÅ‚ym lub nieczystym. W wielu kulturach, zwÅ‚aszcza ze wzglÄ™dów religijnych niektóre bÄ…dź wszelkie zachowania seksualne mogÄ… być uznawane za niemoralne, co może wpÅ‚ywać na stosunek do seksu, nawet u osób które nie identyfikujÄ… siÄ™ Å›wiadomie z takimi przekonaniami.

 

– Kompleksy odnoÅ›nie swojej fizycznoÅ›ci lub umiejÄ™tnoÅ›ci seksualnych. Z uwagi na to jak ważny jest aspekt seksualny w życiu, wszelkie lÄ™ki odnoÅ›nie subiektywnie postrzeganych niedoskonaÅ‚oÅ›ci wÅ‚asnej osoby w tej kwestii mogÄ… być bardzo silne i prowadzić do unikania zbliżeÅ„ seksualnych w ogóle, lub prowadzić do wysokiego poziomu stresu podczas zbliżenia, co może prowadzić do niskiej satysfakcji, i efektu ?samospeÅ‚niajÄ…cej siÄ™ przepowiedni?.

 

– Traumy zwiazane z nadużyciami seksualnymi z przeszÅ‚oÅ›ci mogÄ… być przyczynÄ… trwaÅ‚ych problemów seksualnych w późniejszym okresie życia.

 

W tym miejscu należy ponownie zaznaczyć, że nie zawsze postrzegane problemy w życiu seksualnym faktycznie nimi są. Przykładowo niższy popęd seksualny niż u partnera, nie musi oznaczać patologicznej oziębłości, a po prostu zauważalną różnicę w temperamencie seksualnym, jednak pozostającym w zupełnie naturalnych granicach. Również ze względu na nierealistyczny obraz seksu płynący z mediów, zupełnie naturalne zachowania czy temperamenty są czasem niesłusznie postrzegane jako niewystarczające, czy patologiczne.
Konsultacja z psychologiem może być pomocna w odróżnieniu życia seksualnego pozostającego w granicach normy od sytuacji wymagających terapii. W przypadku występowania przesłanek ku leczeniu, psychoterapeuta pomaga pacjentowi w zidentyfikowaniu przyczyn zahamowań, oraz ich stopniowego rozwiązywania w profesjonalnym i prywatnym środowisku gabinetu psychologicznego.

W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazy

Agnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta

Agnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta

Jeśli borykasz się ze smutkiem, depresją, niestabilnym nastrojem, trudno...

Zobacz więcej