Myśli samobójcze są poważnym problemem psychologicznym, którego obecności nie można zignorować u siebie lub bliskich osób. Wprawdzie nie wszystkie osoby, a nawet mniejszość osób, posiadających myśli samobójcze odbiera sobie życie, to jednak jest to realne zagrożenie. Ponadto myśli samobójcze same w sobie są objawem poważnych problemów, wymagających pomocy psychologa a często łączą się z innymi konkretnymi zaburzeniami takimi jak zaburzenia depresyjne, zaburzenia afektywne dwubiegunowe czy zaburzenia psychotyczne.

Ponadto traumatyczne, stresujące wydarzenia życiowe mogą przyczynić się do rozwoju myśli samobójczych. Do tego typu wydarzeń należą na przykład utrata bliskiej osoby, utrata pracy, traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa (molestowanie, przemoc, dzieciństwo w patologicznym środowisku), bycie ofiarą przemocy lub znęcania się. Czasem myśli samobójcze wynikają z poczucia winy i żalu związanego z wydarzeniem z przeszłości, czasem są następstwem poczucia pustki i braku sensu życia, bezemocjonalnego poczucia braku nadziei.

Myślom samobójczym często towarzyszą:

  • niskie poczucie wÅ‚asnej wartoÅ›ci,
  • silny niepokój i ataki paniki,
  • pragnienie ucieczki od bólu emocjonalnego,
  • poczucie braku nadziei,
  • autoagresja.

Należy zaznaczyć, że osoby doświadczające myśli samobójczych nie powinny się za nie dodatkowo obwiniać. Takie doznania niestety nie są rzadkie i odczuwanie ich nie czynią nikogo słabym, czy niemoralnym. Dla osób dotkniętych tym problemem ważne jest, aby przełamać milczenie (czasem połączone ze wstydem) i nie bać się sięgnąć po pomoc. Z racji powagi i powszechności tego problemu istnieje wiele stron, instytucji i miejsc, do których może zwrócić się osoba doświadczająca myśli samobójczych. Jednym z nich jest gabinet psychologiczny.

Psychoterapia może okazać się pomocna w poznaniu dręczących myśli i uczuć, leżących u podłoża myśli samobójczych. Rozmowa z doświadczonym i przyjaznym psychoterapeutą o swoim bólu, niepokoju czy przeszłych traumatycznych wydarzeniach pozwala na zdobycie zrozumienia i w rezultacie większego poczucia kontroli nad własnymi emocjami.

W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazy

Agnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta

Agnieszka Guzowska – psycholog, psychoterapeuta

Jeśli borykasz się ze smutkiem, depresją, niestabilnym nastrojem, trudno...

Zobacz więcej